niedziela, 6 października 2013

Jest Epicznie x 40.000

Dzisiaj taki szybciutki pościk, grałem sobie w epica 40.000. więc temat na świeżo.
W sumie moja pierwsza styczność z tą grą, Niestety gra odbyła się na żetonach i kartonikach ( ale profesjonalnie zrobionych, gruby karton, zdjęcia figurek podklejone ) tereny to były znaczniki z z BattleLore ( nie było złe, chociaż strumyki i lasy średnio mi pasują do bitwy o Armageddon )


Natomiast rzecz najważniejsza - ZASADY:
o dziwo te były całkiem sprytne i mocno taktyczne, chyba bardziej niż kostkoturlańskowe 40k, kto weźmie więcej lataczy i będzie lepiej kulał.
przede wszystkim jest naprzemienna aktywacja jednostek, na początku nie byłem do tego przekonany jako zatwardziały fan moje - twoje. ale sprawdza się całkiem dobrze, w wypadku dostawania w dupe jest przerwa żeby posmarować się wazeliną, ( czytaj niszczenie moich oddziałów jest sekwencjonowane a nie jak w 40k gwardia ma całą turę strzelania za wszystkiego żeby zrobić ze mnie sito :P ) kolejna rzecz: oddziałom wydaje się rozkazy, nie ma faz jak w 40k, ruch, szczelanie, i szarża. Nie. Jest lista rozkazów które możemy wydać, lista moim zdaniem dość obszerna i wystarczająca na wszystkie potrzeby, mamy advance ( ruch i strzał ) mamy doubble ( podwójny ruch ) mamy suppresing fire ( 2 razy strzelanie ) mamy assault ( ruch i wejście w firefight) itp. itd.
całkiem rozsądne jest też rozdzielenie na :
- strzelanie dalekiego zasięgu ( np. devki z misek przez pół planszy )
- firefight ( na bliskim zasięgu wtedy mogą strzelać wszyscy boltery, laspistole itp
ALE przeciwnik też odpowiada ogniem !
- assault ( walka wręcz, przeciwnik logicznie też nam oddaje )
nie ma to wound. hit to po prostu zranienie, sejwy obniżone, marinsi mają 4+. 3+ w tej grze to ponoć potęga i tylko tytany tyle mają.
fajne są też modyfikatory/blast marker taka rozbudowana wersja pinningu z 40k która jest tutaj stałym elementem gry.
oczywiście to jeszcze epoka taksówek czyli rhino rush jak najbardziej działa. grzejesz 30cm ( tak, ta gra ma opcje na cm.. na początku łoł. wydało mi się fajnie..ale potem musiałem sprawdzać ile to jest cali bo nie ogarniałem...  nie ma to jak przyzwyczajenie, na zasadzie kolega mów: no..to masz 15 cm ruchu, ja myślę cholera wie ile to jest 15cm to nawet nie wiem czy to dużo czy mało.. licze licze...aaaa.. czyli normalnie się ruszam po ludzku 6" ) wysiadasz i jeszcze szarżujesz.
Same zasady nie wydają się jakieś uber skomplikowane, ale daje sporo taktycznych możliwości, zwłaszcza przez naprzemienne aktywacje, pule rozkazów, ( czyli że najpierw ktoś szarzuj potem się rusza a potem kto inny strzela, w 40k to już z góry masz dość narzucony i określony plan-kolejność )
punkty blast markers i przygwożdżenie ogniem też doskwiera i czasami potrafi rozbić szyki, tak samo jak złamanie formacji ( SM nie są na to odporni, ale ATSKNF ma inne bonusy )
Gra się na dużo mniejszych stołach ( 48x48 max chyba )
na większe punkty, 2kafle to tutaj średnia ilość, ale ceny inne więc wychodzi podobnie.
ale żeby nie być tak superzachwycony kilka minusów:
modele brzydkie jak kupa
nie wiem co gorsze, prawdziwe modele czy żetony i to i to brzydkie.
martwy system, jak nie namówisz kolegów na granie to nie pograsz.
to dalej 40k tylko w innej skali. a ilez można tego warhammera, muza z 40k, w komputerze 40k tapeta na komórce z 40 książki z 40k pidżamka w chainswordy. to jeszcze kolejny bitewniak z 40k
nie można konfigurować sprzętu, po prostu kupujesz tactical squad albo nie kupujesz, nie masz opcji że temu dajesz flamer, temu plazme, tamtemu sierzantowi power fista itp. nie taktyk to taktyk, devki też zawsze są z miskami, bez innej opcji. konfigurować to możesz ewentualnie tytany.
w sumie trochę szkoda, rozpy będą się różniły ilością danych oddziałów a nie ich sprzętem. 
ale nadrabiają to formacjami wsparcia, dokupywanymi dodatkowo. a to bateria rapier destroyer a to jakieś wsparcie mechanicum itp.
Ogólnie gierka taktycznie ma potencjał, bardzo prawdopodobne że porobimy większe żetony i pociśniemy coś już z głową ( bo na razie tylko misje treningowe tak o były ) jak pogram więcej ( o ile ) to też coś więcej napiszę, na razie to tylko wrażenia po pierwszym kontakcie z grą.
No ale przynajmniej to już jest 40k jak z opowiadań !

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza